Досить часто не тільки у телефонному режимі звертаються платники податків, громадяни із запитаннями щодо декларування доходів громадян, а й при відвідуванні інспекції, під час семінарів, зустрічей. Кампанія декларування – це не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення платникам певної суми податку, сплаченої із їх заробітної плати протягом попереднього року. На запитання, з якими звертаються платники щодо питань декларування доходів громадян завідувач сектору оподаткування фізичних осіб Галина Іванчук.
Куди має подавати декларацію про майновий стан і доходи, щоб скористатися своїм правом на податкову знижку донька, якщо працює та навчається у одному з вузів обласного центру, а зареєстрована за паспортом у районі в своїх батьків?
Згідно із п. 49.1 ст. 49 ПКУ податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Відповідно до п. 45.1 ст. 45 ПКУ платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в органі державної податкової служби. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. Отже, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства має право надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. У даному випадку таким органом є ДПІ у районі.
Чи включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою)? Згідно з п.п.165.1.37 п.165.1 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом.
Чи має право на податкову знижку підприємець, який сплачує кошти за навчання своєї дитини?
Відповідно до пп.166.4.2 ст.166 Податкового кодексу України загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата. Заробітна плата - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму відповідно до закону.
Таким чином, фізична особа-підприємець не має права на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.